środa, 27 kwietnia 2016

Przegląd inwestycji konińskich (kwiecień '16)

Zapraszamy na nowy, co miesięczny cykl informacyjny, czyli przegląd najważniejszych inwestycji w Koninie. Ostatnio dzieje się w naszym mieście całkiem sporo. Zapraszamy do zapoznania się z tym, co obecnie jest w Koninie w budowie, planach i marzeniach.

W trzeciej dekadzie kwietnia otwarto w Koninie nowy hipermarket budowlany Leroy Merlin. Wg informacji prasowych nowy market stworzył ok. 140 miejsc pracy. Lokalni analitycy uspokajali, że nasze miasto jest przygotowane na takie zachwianie regionalnego rynku pracy. W mieście od kilku powstawały głównie same markety, więc lokalne społeczeństwo jest dobrze przygotowane do pracy w zawodzie kasjera, merchandisera oraz wózkowego na magazynie.

Jest już także decyzja w sprawie największej w ostatnich latach, konińskiej inwestycji rekreacyjnej, czyli paratramwaju wodnego, zbudowanego na rozkaz władz miejskich przez koniński PKS. Zwodowany na szybko w październiku ur. statek nie będzie jednak kursował po Warcie wzdłuż bulwarów, jak pierwotnie było to w planach, a docelowo ma ruszyć na Jezioro Pątnowskie. Sam tramwaj okazał się "niechcianym dzieckiem", którym na siłę obecnie ma się zaopiekować koniński MOSiR. Podobno największym problemem ma być jednak pojemność paratramwaju, który zabierać będzie raptem około 12 osób. To może uniemożliwić zakładane wcześniej wycieczki klasowe z konińskich szkół, wyprawiane na polecenie dyrekcji.

Ulicy Brunatnej, która miała być drogą dojazdową do terenów inwestycyjnych Konina, nadal nie ma, jednak miasto zapowiada ciężką walkę o odszkodowanie. Prezydent chce od hiszpańskiej firmy Coprosa ok. 15 mln złotych za niezrealizowanie zadania. Tym samym budowana od dłuższego czasu strefa inwestycyjna nadal pozostanie w budowie. Specjaliści dodają jednak, że nie ma pośpiechu, bowiem stopa bezrobocia nie przekroczyła jeszcze 15% w naszym mieście. Na dodatek nadal nie wiadomo, kto miałby się zająć poszukiwaniem inwestorów. Włodarze nieoficjalnie liczą jednak, że potencjalny inwestor sam znajdzie i zainteresuje się stroną gospodarka.konin.pl. To ten serwis ma być w Internecie wizytówką gospodarczą naszego miasta.

I na koniec sprawa Pociejewa, czyli geotermalny skarb Konina. Miasto i ratusz odwiedzili ostatnio Chińczycy z prowincji Tianjin. Podobno było im bardzo dobrze na naszej, konińskiej prowincji. Jak donosi lokalna, ostatnia w Koninie drukowana gazeta, są oni zainteresowani inwestycją na konińskiej wyspie. Pociejewo samoczynnie staje się konińską wyspą skarbów. Tylko złośliwi przypominają, że Chińczycy budowali już w Polsce autostrady. Optymiści przypominają jednak, że jeden z konińskich posłów przygotował kiedyś szkolenie z obsługi Chińczyków, więc ich inwestycja w Koninie powinna być tylko kwestią czasu.