Upadek przemysłu

Cukrownia Gosławice
Cukrownia Gosławice
Powstała w 1912 roku w Gosławicach (jeszcze wtedy k/Konina) cukrownia została zamknięta w 2008 roku. Sezon 2007/08 był ostatnim w produkcji cukru, wyprodukowano łącznie ok. 80 tysięcy ton tego produktu. Zakład został zamknięty po tym, jak został wcześniej wykupiony przez niemiecki koncern Pfeifer&Langen, który tłumaczył swoje decyzjami przepisami UE. Pracę w cukrowni straciło ponad 100 osób.

Huta Aluminium Konin - Wydział Elektrolizy
Huta Aluminium w Koninie
W 2008 roku władze Impexmetalu, właściciela konińskiej huty, podjęły decyzję o zamknięciu z końcem roku Wydziału Elektrolizy, czyli miejsca, gdzie wytwarzane było aluminium pierwotne. W tym czasie była to jedyna w Polsce produkcja tego surowca. Władze spółki swoją decyzję argumentowały wysokimi cenami energii elektrycznej (energia ważyła ok. 40% kosztów produkcji aluminium). Bezpośrednio na elektrolizie pracę straciło ponad 220 pracowników. Szacuje się jednak, że wyłączenie tego wydziału mogło doprowadzić do utraty pracy przez nawet ok. 400-500 ludzi, w tym pracowników spółek od huty zależnych lub z nią powiązanych.

Zakłady Przemysłu Odzieżowego "KonWart"
ZPO Konwart w Koninie
Zakłady powstałe w latach 70-tych, jako filia gnieźnieńskiego "Polanexu" zajmowały się w ostatnich latach swojej działalności głównie produkcją koszul. W 2010 roku zadłużenie zakładu było tak duże, że ogłoszono upadłość. Pracę straciło wówczas ponad 270 osób. Ogromny budynek, w którym kiedyś pracowało kilkaset osób przeznaczono do rozbiórki. Mimo iż ją rozpoczęto, nigdy nie dokończono całkowitego demontażu, a resztki nierozebranego budynku straszą do dzisiaj. Teren został wykupiony przez prywatną osobę, której miasto nie potrafiło zmusić do dokończenia prac.

Zakład Odlewniczy FUGO-Odlew
Odlewnia Fugo w Koninie
Spółka została wydzielona z grupy FUGO w 1999 roku i zajmowała się produkcją odlewów na potrzeby przemysłowe. W 2014 roku po kolejnych zmianach właścicielskich, zapadła decyzja o zamknięciu zakładu w Koninie i przeniesieniu produkcji do firmy Pioma Odlew z Piotrkowa Trybunalskiego. Pracę w Koninie straciło 119 pracowników, zatrudnionych bezpośrednio w zakładzie. Szacuje się, że liczba utraconych stanowisk pracy związanych z dotychczasowym funkcjonowaniem zakładu była zdecydowanie wyższa.

Brykietownia KWB Konin
Brykietownia w Koninie
W lipcu 2005 roku wyburzono komin brykietowni, ostatni ślad po tym zakładzie w Koninie. Ostatnia produkcja brykietu odbyła się w kwietniu 2002 roku. Kopalnia zdecydowała się na wyburzenie całego zakładu, ze względu na koszty utrzymania i opłaty podatkowe. Miasto nie było zainteresowane obiektami, nie znalazł się również żaden chętny inwestor. Po zrównaniu brykietowni z ziemią, tereny po zakładzie trafiły w ręce znanego konińskiego przedsiębiorcy.