Od dłuższego czasu, niezwykle popularna w polskich miastach stała się idea udziału mieszkańców w wyborze wydatków miasta na poszczególne cele. Polega ona na tym, że miasto przeznacza część swojego budżetu na wnioski składane i wybierane metodą głosowania przez obywateli. Zwycięskie projekty są następnie realizowane przez urzędników. Moda ta ponad dwa lata temu dotarła także do Konina i w tym roku będziemy mieli już III edycję Konińskiego Budżetu Obywatelskiego.
Ideą budżetów obywatelskich jest to, że ich realizacja z założenia powinna służyć całej społeczności, a przynajmniej stwarzać możliwość użyteczności dla wszystkich. Z budżetu obywatelskiego powinny być finansowane te inicjatywy i pomysły mieszkańców, które nie miałyby szans na realizację z budżetu miejskiego. W Koninie mamy jednak Koniński BO i nie bez znaczenia pozostaje ten jakże przyjemny przymiotnik.
W roku 2015 wśród wygranych projektów mieliśmy m.in. przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla jednej z dróg krajowych w naszym mieście oraz budowę małego basenu dla dzieci z SP nr 3. W 2016 zwycięski projekt dotyczył tym razem SP nr 8. Obok jej budynków powstanie kompleks boisk ze sztuczną nawierzchnią.
Oczywiście naturalnie rodzą się pytania, dlaczego urzędnicza komisja oceniająca składane wnioski nie zweryfikowała tych projektów pod kątem użyteczności dla wszystkich mieszkańców? Wyposażenie szkół podstawowych to kwestia budżetu miasta, a nie obywateli. Tymczasem w Koninie łatwo jak widać przemycić pewne wydatki na oświatę do budżetu obywatelskiego, oczywiście okraszając to specjalnym nazewnictwem. Potem rodzice i nauczyciele mają już łatwe zadanie. Wystarczy, że wychowawca poprosi rodziców na wywiadówce o głosowanie na szkolny projekt, który będzie służyć ich dzieciom. Trudno o większą motywację niż własne dzieci, stąd przy "ósemce" rośną właśnie boiska dla uczniów, a w "trójce" dzieci mają już zajęcia na basenie.